Search
Close this search box.

Chuť kávy. Jak na hodnocení kávy v pěti krocích?

Chuť kávy

Chuť kávy se skládá ze všeho, co cítíte nosem, na jazyku a na patře. Pojďme si popsat pět základních vlastností, které tvoří chuť. Chuť kávy, samozřejmě.

“Hmm, dobrá,” slýcháme často klienty během hodnocení kávy.

Pokud vám to stačí… je to v pořádku. Dál číst nemusíte. V opačném případě… jdeme na to!

Chuť kávy tvoří následujících pět vlastností: aroma, chuť, kyselost (acidita), tělo a dochuť.

Jaká asi bude chuť kávy?

Umět ochutnávat se hodí i v případě pití špatné kávy, jak vysvětluje James v následujícím videu. A něco na tom je. Když nevíte, jak chutná špatná káva, nedokážete ocenit tu dobrou. Když budete pít špatnou kávu, všímejte si, proč vám nechutná, namísto stěžování si, že ta káva je nechutná.

Ale teď už ke slíbené chuti kávy.

Chuť kávy: začínáme s aroma

Nedejte jen na čich. Čichové vjemy se od těch chuťových mohou velmi lišit. Vychutnejte si naplno obojí.

Představte si, že držíte u nosu šálek s čerstvě připravenou kávou. Jaké má aroma? Jen na základě čichu se nám aktivují chuťové buňky. Lačně očekávají první usrknutí.

Chuť

Současně roste očekávání: Jaká bude chuť? Budou v kávě spíše citrusové, květinové, bobulovité, čokoládové, ořechové, máslové, karamelové, kouřové, kořeněné, sladké, kyselé nebo třeba vanilkové tóny?

Přichází první doušek.

Kromě jemných chuťových tónů v kávě také pravděpodobně cítíte aciditu a vnímáte tělo (kávy, ale možná i svoje, které už se nemůže dočkat?🙂).

Chuťové tóny kávy

Kyselost (acidita)

Pokud se jedná o výběrovou kávu, měla by být kyselinka osvěžující a jaksi “šťavnatá”. Pokud tomu tak není, pak se může jednat o kyselost nežádoucí, za kterou může stát špatná příprava kávových zrn.

Taková kyselost je až “octovitá”, potlačuje jakékoliv další chutě. Může způsobovat i pálení žáhy.

Chuť kávy může kazit nežádoucí kyselost

Nežádoucí kyselost kávy vzniká nejčastěji špatným upražením.

Může se tak stávat při pražení velkého množství kávy najednou, kdy se vlivem velkého množství káva sice upraží na povrchu, ale uvnitř zůstává syrová. Pokud se takové zrno prožene přes páku, má výsledná káva typicky silnou hořkou až zemitou chuť (přepraženost povrchu zrna) a silnou kyselost (nedopražené jádro).

Druhým častým jevem je pražení při nízké teplotě. Čímž se prodlužuje doba pražení. Zrno je tak vysušené a jeho chuť ustupuje ostré kyselosti.

Tělo kávy

Chuť kávy je tvořena mimo jiné i "tělem"

Jak vnímáte kávu v ústech? Nemyslím teď chuť, tu už jsme probrali. Současně s chutí ale v ústech vnímáme ještě jakousi “hutnost”, tzv. tělo kávy.

Tělo kávy způsobují “velmi malé částečky”, které jsou v kávě i po její přípravě obsaženy. Tělo kávy se tak samozřejmě liší dle typu přípravy, ale záleží i na způsobu zpracování.

A jak takové tělo kávy můžeme popisovat? Třeba jako: hutné, vydatné, olejnaté, vodnaté, slabé, řídké nebo třeba nijaké.

Dochuť

Dochuť kávy je jako přetrvávající pocit po posledních tónech oblíbené skladby hrané naživo. Právě delší dochutí je charakteristická naše pražírna. Už jste naši kávu ochutnali?